تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

چرا نباید اختلاف نظر بر سر انتخاب یک کاندیدا، به کدورت تبدیل شود؟!

  یک انتخابات سالم و آزاد، بهترین راه برای جلب مشارکت افراد در ساختن آینده جامعه و ایفای نقش سازنده ی آنها در فرایندهای مثبت اجتماعی است. روند غالب بر جامعه ما معمولا به اینگونه بوده که با شروع هر انتخابات، معمولا در ابتدا اغلب افراد جامعه اعلام بی طرفی کرده و وانمود می کنند برایشان اهمیت زیادی ندارد که چه کسی انتخاب شود، اما با نزدیک تر شدن به زمان برگزاری انتخابات جهت گیری ها واضح شده و افراد آشکارا اعلام می کنند کاندیدای مورد نظرشان را انتخاب کرده اند. در این میان عده ای بدون توجه به ماهیت و هدف از انتخابات اخلاق را زیر پا گذاشته و آنچنان به سایر رقیبان می تازند که انگار رقیبان انتخاباتی آن ها دشمنانی خارجی هستند که برای تصرف سرزمین شان به آن ها حمله کرده اند! بعضی از این افراد حتی دوستی ها و روابط اجتماعی شان را نیز در راه موفقیت کاندیدای مورد نظر خود قربانی می کنند!

  چرا عده ای طرفداری افراطی می شوند!؟

  به نظر می رسد بخشی از افرادی که شخصیت و روابط اجتماعی خود را قربانی انتخابات می کنند، عموما دارای نوعی جاه طلبی افراطی بوده و دنبال راه میانبری برای رشد خود هستند و این میانبر را در متصل شدن به یک نماینده می بینند، در نتیجه این جاه طلبی افراطی آن ها را به طرفداری افراطی تبدیل می کند! بخش دیگری از این افراد مشکل کمبود اعتماد به نفس دارند و وقتی از جانب شخص کاندیدا مورد توجه ویژه قرار می گیرند، آنچنان از این احساس مهم بودن سرخوش و مسرور می شوند که حاضرند برای حفظ آن همه چیز خود را فدا کنند! دسته ی دیگری از افراط کاران انتخاباتی افرادی هستند که قربانی کم سوادی خود هستند! اینان به دلیل تعصب های قومی، مذهبی و نژادی شروع به حمايت افراطی از یک کاندیدا می کنند و بر آن می شوند تا به هر قیمتی که شده کاندیدایی منتخب از قوم و نژاد آن ها باشد! برخی دیگر هم گول وعده های کاندیدا ها را خورده و عده ای هم به دلیل ضعف مهارت های ارتباطی ناخواسته در تنور داغ بی اخلاقی ها می افتند!

  آنچه باید بدانیم...

  حقیقت این است که همه ی ما ساکن یک کشتی هستیم، یا با هم غرق می شویم یا اینکه با هم به ساحل می رسیم. هر کدام از ما برای هدایت این کشتی برنامه های خاص خودمان را داریم بعضی  از ما تصور می کنیم فلان کاندیدا ناخدای بهتری است و بعضی دیگر، دیگری را لایق ناخدایی می دانیم! نکته ای که دانستن آن، باعث رفع کدورت های انتخاباتی و حتی سیاسی می شود، این است که هیچ کدام از ما قصد غرق کردن این کشتی را نداریم! و اگر اختلافی هست بر سر نحوه ی هدایت کشتی است! بنابراین کلید حفظ دوستی ها در ایام انتخابات آگاهی بر این نکته است که هدف مشترک همه ی ما انتخاب ناخدایی بهتر برای کشتی جامعه است. باید بدانیم حتی اگر کاندیدای رقیب هم برنده شود، باز هم همان هدف ما را دنبال می کند، و اگر از دید ما کاندیدای رقیب مدیری ناتوان است باید بدانیم که باز هم کم و بیش موفقیت هایی را در جهت منافع ما به دست می آورد! لذا  هیچ اشکالی ندارد اگر کاندیدای مطلوب من با کاندیدای مطلوب دوستم متفاوت باشد زیرا  تنها تفاوت ما در این حالت اختلاف نظر در انتخاب مدیری بهتر و توانمندتر است.

  برای رهایی از بی اخلاقی های انتخاباتی بهتر است نگرش خود را به پروسه انتخابات تغییر دهیم، و قبل از هر چیز بدانیم که هر انتخابات در واقع نوعی تمرین است، تمرینی برای رشد سیاسی و اجتماعی جامعه و این رشد فرایندی است زمانبر و نیازمند صبر و مدارا... و نکته ی دیگر اینکه انتخابات را مانند مسابقه ای ببینیم که اگر در آن پیروز شدیم مایه خوشحالیست و اگر نشدیم مایه تبریک به رقیب! هرچند برنده شدن با دریافت جایزه همراه است اما دریافت جایزه دلیل موجهی برای بی اخلاقی، ایجاد کدورت و زیر سوال رفتن اخلاق و شخصیت ما نیست!


  این مطلب تا کنون 92 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 18 بهمن 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158397
 • بازدید امروز :451541
 • بازدید داخلی :44898
 • کاربران حاضر :250
 • رباتهای جستجوگر:393
 • همه حاضرین :643